נקודת המוצא: אקדמיה. היעד: תעסוקה. דורות ה-Y וה-Z מחשבים מסלול מחדש \ התאחדות הסטודנטים

אנחנו, ילדי דור ה-Y וה-Z, לא נעבוד באותו מקום עבודה במשך ארבעים שנים, ואפילו לא במשך עשור. יש שיתארו את המחשבה על התרחיש הזה כקלסטרופובית ומחניקה. לא, זה לא כי אנחנו מבולבלים, מפונקים, או כי טיילנו קצת יותר מדי זמן בדרמסאלה. אנחנו לא קופצים מעל הפופיק, ורובנו לא מתכוונים באמת להמציא סטארט־אפ שיעשה אקזיט מטורף, כזה שיסדר את העתיד הכלכלי שלנו ושל ילדינו. לא תהיה לנו משרה אחת. לשם המציאות הנוכחית לוקחת אותנו, בין אם נרצה ובין אם לא. שוק העבודה פשוט משתנה.

דו"ח שפורסם מטעם מכון מאיירס ג'וינט ברוקדייל בשנת 2017, מיפה שלושה מנועי שינוי בשוק התעסוקה בימינו: חידושים טכנולוגיים, שינויים חברתיים ושינויים דמוגרפים. אמנם רובוטים לא ישלטו בעולם כפי שציפו כבר במאה הקודמת, אך "הרובוטים", או יותר נכון החידושים הטכנולוגיים, אכן יְיַתרו משרות מסוימות ויפנו מקום להיווצרותן של משרות חדשות. כפועל יוצא מהתפתחויות טכנולוגיות, גם תוחלת החיים של האוכלוסייה משתנה – אנשים חיים יותר זמן, כלומר צריכים לעבוד יותר שנים, ודמותו של העובד 'הטיפוסי' משתנה כתוצאה מהגירה ומתהליכי גלובליזציה. בנוסף, יותר ויותר אנשים מבקשים למצוא איזון בין עולם העבודה לבין חייהם הפרטיים, והגמישות במקום העבודה הופכת למרכיב חשוב יותר בשיקולים לבחירת סוג ומקום העבודה. אולי הנתונים האלה מחדשים לחלקכם, אך סביר שרובכם מזדהים עם הנאמר, או לכל הפחות כבר שמעתם תיאוריות כאלה מחברים או ממאמרים. עם זאת, נדמה שלמרות התחזיות, רובנו לא  פועלים על מנת להקדים תרופה למכה.

מסקר התאחדות הסטודנטים הארצית לשנת 2018, עלה כי 70% מהסטודנטים והסטודנטיות בישראל עובדים במהלך לימודיהם, אולם כ-75% מהם טוענים שאינם עובדים בתחום הקשור לתחום לימודיהם. מעל 50% מהעונים טענו כי לא היו להם הזדמנויות להתנסות באופן מעשי בתחום לימודיהם במהלך שנות הלימודים. כ-15% נוספים ענו שמצאו באופן עצמאי מקום עבודה, או מקום התנדבות, הקשורים למקצועם האקדמי. ממצאים אלו מעידים על קיומן של שתי בעיות מרכזיות: הראשונה היא שמוסד הלימודים מספק פלטפורמה המחברת בין האקדמיה לשוק התעסוקה לסטודנטים מעטים בלבד. השנייה, לא פחות מורכבת, היא שנראה שאנחנו נשארים אדישים למצב הזה ולא מנסים לפתור אותו.

למעשה השינויים הטכנולוגיים, החברתיים והדמוגרפיים לא לוקחים לנו את המשרות, אלא דוחקים אותנו למקום בו אנחנו חייבים לשנות את כללי המשחק בשוק התעסוקה. עלינו להמציא את עצמנו מחדש, לפתח את הידע שלנו כדי שיתעלה על הקוד שתכנתנו, להמציא מחדש את המילה 'יצירתיות' ולדאוג להישאר רלוונטיים. את זה אפשר לעשות רק אם נקבל את העובדה שהעולם משתנה ושעלינו, הסטודנטים, להשתנות יחד אתו.

האם היום אנחנו רוכשים מקצוע בעזרת הלימודים באקדמיה? לא כולנו. האם נדע איך יראה שוק העבודה עוד שלושים שנה? כנראה ששוב, לא. אנחנו צריכים להסתכל על הלימודים האקדמיים כעל מעין השקעה לטווח הרחוק. בואו נתייחס אליהם ככלי לפיתוח יכולות חוצות תחומי עיסוק, כמו פיתוח חשיבה ביקורתית או חקר עצמי, אשר ישרתו אותנו ללא תלות באופי מסלול הקריירה. עלינו לנסות לצפות אילו תמורות נקבל בגיל 65 מהבחירה האקדמית שלנו בגיל 23, וכיצד בחירה זו תתפתח בצורה יציבה וסיסטמתית. כפי שנדאג לבחון השקעה כלכלית בבורסה – את תפוקת המניות שלה לאורך זמן, את יציבותה ואת עדיפותה עבורנו על פני השקעות אחרות, כך עלינו לבחון את בחירת ההשקעה שלנו בתואר האקדמי.

בינתיים, לטווח הקצר, בואו נלמד לדרוש את מה שמגיע לנו ובעיקר נבחר את מה שמתאים לנו. נשאל איזה מודל לימודי, אקדמי או מקצועי יקדם אותנו בשנים הקרובות ויביא אותנו להגדיל את המעורבות שלנו בשוק התעסוקה. בואו נהיה מעורבים, נשאל האם הלימודים מספקים לנו כלים שנזדקק להם ביום שאחרי, אך גם כאלה שנוכל ליישם כבר היום. עלינו לאתגר את עצמנו, לשאול, לבקר, להתעדכן ולהתחדש, לפתח יכולות אוטודידקטיות רלוונטיות וורסטיליות. בואו נלמד את השוק בעצמנו כדי שנוכל לקבל החלטות מושכלות.

השינויים בעולם העבודה והאופן שבו צעירים מדור ה-Y ומדור ה-X מתנהלים בתוכו מעסיקים את השוק כולו, וההבנה כי אנחנו חייבים להתאים לתבנית החדשה שמתגבשת מחלחלת בכל התחומים. היום אנו יכולים להשפיע על תכניות הלימוד שלנו. נתריע בזמן אמת על מכשולים בדרך, על התנהלות לא נכונה, לא יעילה ולא עדכנית. שוק העבודה משתנה שלא בשליטתנו, לכן עלינו להיות ערניים לשינויים ולהשפיע על מה שכן בשליטתנו – אופי הלימודים שנבחר לעצמנו.

מוזמנים לשתף אותנו, ליידע או להתייעץ בסוגיות תעסוקתיות במוסד האקדמי שלכם.

איימי לוי, תחום מדיניות תעסוקתית בהתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית

Aime.levy@nuis.co.il

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.