לחיות בחזרה גנרלית | יועד צור

אני שומע הרבה סטודנטים וסטודנטיות חוזרים על הסיסמא "זה הגיל". תמיד הם גם מצמידים לה נורמת התנהגות מסוימת ומשתמשים בגיל הצעיר כמעין נימוק. לתפיסתם, זה הגיל לטעות, להנות, לצבור כמה שיותר חוויות, לאהוב, להיפרד, להישרף, לברוח ולחזור. יש כאלה שגם מקצינים וחושבים שזה גם הגיל למות ברחבה של איזה מועדון ולקום לתחייה באיזו דירה עם עוד בוקר מלא חרדה ונקיפות מצפון אחרי שורות שנדחפו בשיירה. בקיצור, זה הגיל,  כי בעוד כמה שנים כבר לא נוכל לעשות את זה.

זה בדיוק הדבר שקשה לי אתו בכל האידיאולוגיה הזאת. נסו לדמיין ילד בגן שמשחק בארגז החול בזמן שההורים שלו באים לאסוף אותו. הם מברכים אותו לשלום והוא פתאום דופק להם אנליזה על המצב הקיים – תראו, זה נכון שעכשיו אתם רואים אותי זה לא לעניין לשבת ככה באמצע היום עם עת חפירה מפלסטיק ודלי בצבעים לא קשורים בזמן שאני כולי מטונף אחרי שחירבנתי על עצמי פעמיים. אבל תבינו, זה הגיל.
ילד כזה הוא דמיוני לא בגלל הסיפור אלא בגלל שהוא ילד. ככזה, הוא לא יכול לאבחן את עצמו בצורה הזאת, הרי שאם הוא כן יכול, אז הוא לא ילד. לתשומת ליבם של הסטודנטים והסטודנטיות של "זה הגיל" שנשארו בארגז החול – נגמרה ההפסקה, ההורים כבר נסעו, הגן נסגר ושירותים עושים בדרך כלל בתוך מבנה בחדר מיועד.

אידיאולוגיית "זה הגיל" לא מאומצת בקרב כל הסטודנטים אבל יש כאלה שנגררים. "זה הגיל" זורע חול בעיניהם , מפמפמת תחושות FOMO ופורטת על מיתרים של חרדה היסטרית וכמעט נרקומנית מלהיות לבד. תוסיפו לזה את היותה של תל אביב עיר מפתה, שתוך כדי הליכה ברחובותיה יש תחושה של מסיבה שלא הוזמנת אליה והינה לכם נגררות תבוסתנית במלוא תפארתה. הם אומרים לעצמם שאם החיים הם סרט ואנחנו השחקנים הראשיים, אז נכון שיש לנו תפקיד לשחק, אבל עוד לא התחילו לצלם, אנחנו תמיד בחזרה גנרלית. לתפיסתם עוד יגיע היום הזה שהאור האדום יידלק אבל עד אז יש עוד זמן, בינתיים "זה הגיל".

אז פה הם טועים ובענק. הם לא מבינים שכבר התחילו לצלם, ומזמן. כל שחקן ושחקן חלם לשחק בסרט אחר – אחת רצתה אקשן, השני רצה דרמה, האחר רצה מותחן. בסוף כולם קיבלו תפקיד ראשי בסרט דוקומנטרי על פרצופו של הדור. המועדון הוא בעצם בית מרקחת של אבודים שבאים עם מרשמים מדוקטור FOMO ועומדים בתור שלא נגמר לקבל משכי כאבים למיניהם. בזמנים האלה של חמישי-שישי-שבת בלילה ההבדל בין חיה לאדם כמעט ולא קיים. הסטודנט הופך לבליין והוא נסחף בטורנדו פרימיטיבי למדי של חשקים ומיניות בלתי מושגים. פרצופו של הדור הוא הטיפשות בלרדוף אחרי משהו פעם אחר פעם ובעצם הרדיפה עצמה – לאבד את מה שחיפשו. המועדון הוא בית המרקחת הכי לא משתלם בעולם, תור מוגזם, יחס משפיל של הרוקחים, כדורים שלפעמים עובדים ולפעמים לא, ואף פעם הקופסא של התרופה לא מגשימה את עצמה והשורה לא מביאה את הבחורה.

לאנשים כאלה התואר הוא רק סיבה לצאת מהבית ומבחינתם, פתרון שיטתי לבדידות.

ל"זה הגיל" יש גרסה מרוככת יותר, שלא משמת כנימוק למעשי חרפה והרס עצמי, אלא משמשת תירוץ הסברי, שלא נאמר בזיוני, להעדר מעוף וחוסר רצון להצבת מטרות שאפתניות. "זה הגיל" מחזיר אותנו שוב לארגז החול, והפעם לנקודה שבה הילד מבקש להיות הגננת. כך הסטודנטים והסטודנטיות הללו תופסים שאפתנות. כן, שאיפה להיות מישהו בעולם כרוכה בהחלטה ובהקרבה. השקעה של פעולות ושילומם של מחירים המקבלים את ההכרחיות שלהם מדבקות בדרך ואמונה בצדקתה. החלטה והקרבה פירושם בחירה והיא האויבת הגדול של האושר. כן, כולם רוצים להיות מאושרים והם לא רוצים לבחור. אידיאולוגיית "זה הגיל" מתגלה כאובייקט מעבר בין ארגזי חול ואף פעם לא ליציאה מהגן.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.