פרקטיקה של תואר / דניאל גורי דה־לימא

אקדים ואומר שאינני בוגר מוסד אקדמי, וגם אין ברשותי תעודת בגרות. מעולם לא נזקקתי להם כי הייתי חכם כבר מקודם. בגיל צעיר מאוד, הרבה לפני עמיתיי לארגז החול ולאכילת הנזלת, הבנתי שחתיכת העץ העגולה לא תיכנס לחור המרובע. היא תיכנס לחור העגול, או למשושה. חוץ מזה, קראתי לפני כמה שנים ספר של חיים שפירא. אם אתם יודעים במי מדובר, מזל טוב – גם אתם חכמים. אם לא, תמיד אפשר לעבוד בפיצוצייה.

כבר כמה שנים שאני אוחז בדעה לגבי כל דבר, כולל אמא שלך. אחת מדעותיי הרבות היא שתואר פרקטי הוא אחד כזה שניתן לעשות בו שימוש אמיתי. זה משפט מאוד חכם שכרגע הענקתי לכם בחינם. אתם רשאים לכתוב אותו על דף ולתלות בחדר, לשתף בפייסטגרם או לקעקע אותו על שק האשכים המקומט שלכם ולתת למאהבות ומאהבים רגעיים לחשוף אותו בשעת לילה מאוחרת כמעין מפת אוצר נסתרת הכוללת בתוכה גם את האוצר.

מהו שימוש אמיתי שאפשר לעשות בתואר הפרקטי? ובכן, תואר פרקטי, בראש ובראשונה, הינו הגורם המרתיע היעיל ביותר כנגד בן דודה של אמא והשאלה האימתנית שבאמתחתו: 'ויש בזה כסף?'. תואר פרקטי הוא גם תשובה טובה לשאלות, 'מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר?' ו-'למה אתה בוכה?'. אפשר גם להשתמש בו כדי לכסות חור בקיר או כמשטח עליו מניחים, בשעת הצורך, משולש פיצה חם.

ודאי תתהו, איזה מן אדם כותב למגזין סטודנטים ומחרבן על הסיבה שלשמה רבים מהם סטודנטים מלכתחילה? ובכן, זהו אדם שכף רגלו דרכה בסטודנטייה פעמיים בלבד, ועל כל אחת מהן קיבל תשלום נאה כדי להצחיק חכמות וטובים ממנו. בעוד הסטודנטיות והסטודנטים רוטטים סביב 'תקופת המבחנים' עם טוסט גבינה בידם, אני התעשרתי מהאקדמיה מספיק כדי להרשות לעצמי לא פעם לרכוש גביע של חציל בטעם כבד.

זוהי רק דוגמא צנועה. את הממון האמיתי עושים כיום מתבגרים ממושקפים. בעזרת מחשב, חצ'קונים ותסכול מיני, הם בונים אימפריות שיווק אינטרנטיות שגורפות מאות אלפי שקלים, כל זאת ועוד לפני תואר פרקטי או סקס.

באותו הזמן, סקרים רבים, שמעולם לא קראתי, מראים ששוק העבודה מלא עד אפס מקום, ולא בהכרח בבוגרי אקדמיה. IBM וגוגל הורידו את דרישת הסף לתואר, ובעיקר מחפשים אנשים שרוצים לתפוס את העולם בביצים ולמשוך אותו למטה אל האבדון. עורכי דין, מהנדסים, מדענים של מדינה ויחסנים
בין־לאומיים מוצאים את עצמם תקועים מחוץ לשוק, מדדים ברחובות כזומבים, לבושים חולצה הרקומה כולה מהלוואות שצריך להחזיר.

אל מול מציאות אפוקליפטית שכזו, לימודים פרקטיים הם ללא ספק אלה שיסייעו להציב תשובה לשאלה: האם התעסקות בתחום זה תעודד אותי או תמנע ממני, בהמשך החיים, לשים לעצמי כדור בראש?

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.