חברת ביבי ובניו: ״למען ישראל לבנה וטובה יותר״ / אמיר פרץ

החידושים בשפה העברית מבית היוצר של ״ביבי ובניו בע״מ״ משווקים בקצב מסחרר. מוצר חדש אותו הם מוכרים, שהפך לאחד מלהיטי השנה, נקרא ״קטלוג שמות לפליטים״. אחד השמות הפופולריים בקטלוג הוא ״מסתננים״, אבל הפתעת השנה במכירות הוא ״סרטן בגוף האומה״. על עטיפת המוצר מופיעה הטענה כי ״עניי עירך קודמים״. קצת אירוני כי גם להם לא דואגים, אבל עוד נגיע לזה. בקיוסק של השמאל הישראלי, המוכר את מוצרי ביבי ובניו (ומנסה להרוויח כמה שקלים בשביל לסגור את החודש), אפשר לראות מוצרים באיכות ירודה, כמו קוטג׳ או מחנה השלום. המוכר בקיוסק משתנה כל יום, אבל כולם אומרים את אותו הדבר – ״זה נוגד חוקים בינלאומיים!״ ״זו חובתנו כיהודים!״ שליחי קיוסק השמאל מעבירים לתושבי תל אביב את הסחורה עד הבית, שיהיה נוח. זהו המצב. עכשיו מה עושים? אני לא פה להקים קיוסק מתחרה, מעדיף לא להכניס את עצמי לעולם העסקים הקטנים, גם הם נדפקים. אני פה לעשות משהו בגדול – להקים מפעל מתחרה לביבי ובניו.

הדבר הראשון שצריך לעשות, הוא לקרוע את העטיפות בהן ביבי ובניו מקשטים את מוצריהם. על עטיפת השם ״מסתננים״ כתוב שאי אפשר לאפשר ״הסתננות״, מכיוון שאיך ניתן להשליט כך סדר?! הבעיה בעטיפה זו היא שביבי ובניו מטילים את האחריות על מעשה ה״הסתננות״, על הפליטים. הם לא מסתננים, זוהי המדינה שמסננת באמצעות מסננת תעשייתית שעושה את הכול מסונן מסונן, עד שיצא לבן. ישנם עשרות אלפי פליטים שהגיעו לישראל ממדינות כמו אוקראינה או גאורגיה, אבל הם לבנים, הם לא צריכים לעבור את אותו הסינון כמו פליטים מאפריקה. למה אנשים לבנים מקבלים את הטייטל ״פליטים״, אבל את הרקע של אלו השחורים המדינה לא מתאמצת אפילו לבדוק? למה? כי המדינה לא רוצה אותם פה. קל לשים זין על מדינות המערב הצבועות, שמתנהגות כאילו אכפת להן ועוד יותר קל להיות גזענים ולהעיף אנשים שחורים בכוח, חזרה למדינותיהם, למציאות בלתי נסבלת, עד שאפשר אשכרה לעבור מדבר שלם כדי לברוח ממנה! המוצר של ביבי ובניו כל כך מצליח, שאפילו אחד השווקים המוזנחים בארץ, שוק התקשורת, מוכר אותו בהמוניו. אותה תקשורת המתיימרת לטעון לאיזשהו צדק עאלק.

 

ראשית, קודם כל, כצעד ראשון, מחר פאקינג בבוקר, עלינו לחשוב מחדש על המושג ׳פליטות׳. פליט הוא לא רק אדם הבורח ממלחמה בארצו, הוא כל אדם החש בסכנה או בחוסר אפשרות להבטיח לעצמו חיים מאושרים. אם הסדר החברתי לא מאפשר להבטיח אושר, ואדם או קבוצה בוחרים לעזוב את סביבתם, את מרחב זהותם, על מנת להבטיח חיים טובים יותר, הם פליטים. גם אלו הבורחים מהכלכלה בארצם הם פליטים, רק שהמקלט שהם מבקשים הוא לא מפני אקדח המוצמד לראשם, אלא מפני קימה בבוקר עם חוסר הידיעה מאיפה תגיע פיסת האוכל הבאה. זהו מקלט מפני הכלכלה הקפיטליסטית אשר דרסה אותם בארצם. אבל רגע, יש לנו כבר אוכלוסיות כאלו בארץ, אז מה, גם הם פליטים? כן! הכלכלה הישראלית כל כך שוויונית שהיא לא פוסחת על אף אוכלוסיה אותה היא רוצה לדפוק, חוץ מהמתנחלים, הם העם הנבחר.

בשביל לנסות ולהסתיר את שנאתם לשחורים ולעניים, בתעשיית ביבי ובניו הציעו להקים מנהלת ממשלתית שתדאג לשכונות דרום תל אביב. יש לי הצעה נגדית: למוטט את המפעל של ביבי ובנוסף לתשומת הלב לתושבי דרום תל אביב, להעניק תשומת לב גם לפליטים, לעיירות הפיתוח, למועצות המקומיות העניות הנמצאות לצד אלו העשירות וכל אלו שלא נמצאות על יד שום צד. הסדר מעמדם של הפליטים הכלכליים זו הזדמנות מצוינת עבור המדינה גם להסדיר את כלכלת העובדים הזרים בישראל, אשר ברגע שסבא נפטר והירושה עברה, נזרקים חזרה לארצם המורכבת מאיים ולכן מי שלא גר באי הנכון לא קיים.

 

על המדינה לבחון כל בקשה של פליטות ולהסדיר את מעמדם בהקדם האפשרי! להעניק שירותי בריאות, חינוך, דיור ולעודד את התפתחותם כקהילה. המדינה ברוב טיפשותה זרקה את הפליטים בדרום תל אביב, יחד עם פליטי הכלכלה הישראלית. אני לא מקבל את השטויות האלו על פיזור הפליטים ביישובים הקהילתיים סטייל בחירתה של סופי. יהודים, הרצחת וגם ירשת?! הדבר האחרון שאני רוצה זה עוד קיבוצניקים מסתובבים לבושים כמו הומלסים ונוהגים במרצדס. על המדינה לאפשר גם לפליטים ליצור חיי קהילה. לא זהו ניסיון התיקון ל׳פליטות׳, קהילתיות? אולי אני סתם הוזה… במקום להפוך את הפליטים לפליטים בישראל, אפשר להחליט על יישובם בארבע או חמש הערים הגדולות בישראל ועל משרד הפנים ליצור תשתית כלכלית עבור הפיתוח של קהילות אלו.

ב-1979, סוכם בישיבת הממשלה בראשות מנחם בגין על קליטת פליטים מווייטנאם: "מדינת ישראל כמדינה יהודית, אינה יכולה להרשות שפליטים יטלטלו בים, והממשלה מקווה שהחלטתה תשמש דוגמה למדינות אחרות“. אבא אמר שמה שבגין אומר קדוש ובגלל שגם עם המילה ׳קדושה׳ יש לי עניינים, אני אומר שאת הטור הזה אני רוצה לשים כפתק בכותל. אבל אתם תבטיחו שתגידו אמן.

חברת ביבי ובניו למען ישראל לבנה וטובה יותר- אמיר פרץ

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s