אבודה בסופר / סיון-אלה רונן

כשאני באה לבקר אותה, סבתא שלי אוהבת לקחת אותי לסופר. בין מעדניית הגבינות לקצביה, בזמן שגופתה של פרה נפרסת מולנו, כמו בנתיחה לאחר המוות שבאה להתחקות אחר נסיבות נחיתותה ההיררכית בממלכת החי – אני נחשפת לפרלמנט של בנות הגיל השלישי. שם ניתן להתעדכן בחדשות; על הבת שילדה תאומים ועל המבצעים במחלקת כלי הבית, על השכן שנפטר ממחלה (לא עלינו) ועל החמוד ממחלקת הירקות שניתן לשדך לזאת שמסרבת למצוא חתן. ואז מגיע תורי. "זאת הנכדה הבכורה שלי," סבתא מציגה אותי כבדרך אגב, "הבת של הגדולה, לומדת באוניברסיטה." רק חיוך נבוך ו-"נעים מאוד" מצידי, והנה לכם הנקודה בה אני עושה לסבתא שלי את היום.

ויש בכך מן ההיגיון. הרי, לטובתנו ולטובת המתבונן מהצד, בהחלט ניתן לסכם את הפרעות השינה והדיכאון, הכישלונות הזוגיים, הנטל על המשפחה והניוון ההדרגתי של כל דרך לביטוי יצירתי בעובדה שאני מנהלת אורח חיים סטודנטיאלי, כבר שנה שלישית ברצף. וברור שגם לסבתא, שלפעמים אני מדירה שינה מעיניה, מגיעה קצת נחת. לפעמים אני אפילו מתפתה להציג את עצמי כ-"סטודנטית באוניברסיטת תל אביב ל-X ול-Y", כמו היה הדבר מאפיין אינהרנטי של "סיון". מדובר בטריק שימושי מאוד כשאת מאבדת הגדרה בהירה ל-"מי אני" ועדיין רוצה להישמע בעלת תוכן כלשהו.

וזה כנראה הכזב שבמיתוג של ההשכלה הגבוהה: מהמילה "סטודנטית" משתמע קיומה של צעירה אינטליגנטית בשנותיה היפות, שקדנית ובעלת מוטיבציה, שאולי בסוף גם יצא ממנה משהו – טפו-טפו-טפו, בלי עין הרע. דוגמנית של רדיפת ידע ותגליות, למקם ישר ליד יהודה לוי על השלט של רנואר בכניסה לאוניברסיטה.

אבל בפועל, רובנו מדגמנים בעיקר היוולדות לרקע הסוציו-אקונומי הנכון ורצון בטייטל. והו, כמה שאני חושקת בטייטל הזה. BA, MA, תביאו הכול. אחרי השנים האבודות שבין התיכון לאוניברסיטה, אני רק רוצה להרגיש עוד קצת מהנחת שבלספק תמורה עבור האמון שקיבלתי מכל כך הרבה אנשים. ולפעמים, כשתקופת המבחנים לוקחת את הטוב ביותר ממני ומשקפת אותו במספר לא מספק, אני נזכרת שהלימודים הם רק עוד מדיום דרכו החלום הזה של רובנו, להיראות נכון ולהיות רווי תוכן נכון, צורך חמצן. מה השתבש אצלי בדרך למימוש התשוקה הראשונית "לדעת עוד על העולם"? מתי הלכתי לאיבוד בסופר, ויצאתי עם סימנים קלושים לקיום אישיות, "כדי שיהיה"? אלו שאלות שנכון לשאול, פשוט לא על חשבון למידה למבחן בפיסיולוגיה.

אבודה בסופר- סיוון- אלה רונן

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s