אני רוצה לדבר על הדתה | יועד צור

לתושבי רעננה בשנים האחרונות מועברים קורסי העשרה חינם מטעם העיר בנושאי דת. הקורסים מתנהלים בצורה מאוד חדשנית ופורצת דרך. מעבר לעובדה שזה בחינם, מיקום השיעור כל פעם משתנה, והשעות לא שגרתיות. כל אלו תורמים לחוויה מעשירה יותר של ספיגת ידע ולימוד.

על אף הדינאמיות שבסילבוס ובשיטת הלימוד, הבוגרים של הקורסים מספרים שהם מתקיימים בעיקר בימי שישי בכניסת שבת. רבע שעה לפה, רבע שעה לשם. באותו יום וסמוך לאותה שעה של הקורס, אני יוצא לריצת 10 קילומטר. שעה שלמה של שריפת שומן מסתכמת בהשתתפות דינאמית ופעילה בקורס, והפעם, הנושא הוא הדתה.

אתם יודעים מה, בכל פעם הנושא הוא הדתה. לא, ממש לא אותה הדתה שליאור שליין מדבר עליה. גם לי יש בעיות עקרוניות עם תאולוגיה ובקיום אורך חיים דתי, בכפייה או שלא. בניגוד אליו, אני לא מתפרנס מפינג-פונג השמצות, להפך, אני, כמו כל שאר החברה, נפגעים קשות מאוד מסוג כזה של שיח. שיסוע של דעות מנוגדות כמו בוויכוח ירקנים לא יקדם אף אחד, לשום מקום. במקסימום, נקנה מלפפונים הביתה, אז הירקן הרוויח.

נכון, שישי לפנות ערב הפך ליום כיפור רק בלי אופניים. נכון, הם רק מתרבים ומתרבים ומתקבצים בפתח בית הכנסת, ואי אפשר שלא לחלוף על פניהם ולהרגיש לא בסדר על מי שאתה ועל איך שאתה מתנהג. בעודי מתנשף וכמעט שנפטר מדפיקות לב, בן דורי הדתי, לבוש בחליפה מחויטת כיאלו הוא נולד לתוכה, נקי ושלו, מסתכל עליי ונועץ לי מבט ישר ועמוק בתוך העיניים. שיר כאב כל פעם חוזר.

אי אפשר שלא להצטיין בקורסי ההדתה של העיר רעננה. החומר הנלמד משקף מציאות, והמציאות ברורה מאוד: לחיות עם קבוצה של דתיים, דורשת הקרבה. היא דורשת לתת לדת דריסת רגל בניהול חיינו.

במידה ויש חילוני\ת, שמוכן לעצור את חייו ולהקדיש אותם למען היפרדות מהדתיים; היפרדות הכוללת הקמת צבא, השתלטות על שטח וכיוצא באלה, ומוכן, לשלם מחירים כבדים, אפילו של אובדן חיי אדם- אז , ורק אז, יהיה מה לדבר על חיסולה של ההדתה. כל עוד, ואנחנו, כחילונים, מסכימים לחיות איתם – עלינו לקבל את המציאות כמו שהיא.

בעייני, המשמעות הערכית של קיום אורך חיים דתי איננו שונה בשום פרמטר מזה החילוני. הכשר והשרץ הם מושגיים יחסיים שמייצגים את הסובייקט המפוחד שבסיס האדם. בסופו של דבר, אדם חי רוצה להמשיך לחיות ואפילו לחיות טוב. הדרכים לממש את המטרה הסופית הזאת הם אינסופיות, ואין לנו שום קריטריון רציונלי להבדיל ביניהם. ובאשר לאלה שמנפנפים בהוכחות מדעיות- אזכיר לכם שגם הם, רבים ככל שיהיו, נשענים על היפותזות. מציע לכולם לקחת אוויר ולהפסיק לחפש פרופסורים או כל מיני פוליטיקאים שקרנים שיתקפו את מחשבותיהם. הגיע הזמן לפתח חשיבה עצמאית שמתרכזת בכאן ועכשיו עם מבט מפוקח קדימה.

 

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s