אפקט העדר

למי זה דווקא טוב ?

הרי הרעיון של עדר לא התחיל ככה סתם. לא סתם יש לבעלי חיים המתנהגים בצורה חברתית נטייה גנטית ללכת עם ה״עדר״. העדר נועד כדי להגן על החלש. הרי חלש אחד הוא סתם חלש, אבל חלשים רבים הם חזקים. ממש כמו השיר ממסיבת חנוכה בכיתה ב' – ”כל אחד הוא אור קטן וכולנו אור איתן". אם נסתכל על צאן המתגונן מפני טורפים, חיי העדר הם דבר גאוני. כבשה אחת שמטיילת לה לבדה היא טרף קליל, המוות שלה כמעט בטוח. לעומת זאת, בהצטרפותה לעדר, סיכוייה לחיות גדולים בהרבה. אם יגיע זאב אמיץ ויחליט לחטוף לו ארוחה, הסיכוי שהוא יתפוס דווקא אותה, מכל הכבשים, קטן בהרבה.

כשאנשים שמו לב לתופעה הזו, היו אלו שמיד הבינו את הפוטנציאל הכלכלי שבה והיו שידעו להשתמש בה לפרסום חכם ומצליח. המוצרים של אותם מפרסמים לפעמים היו טובים ללקוחות ולפעמים לא. אבל למה זה בא לאותם המפרסמים בכזו קלות ? בשביל לענות על זה, ברשותכם, רק לרגע, אני אחלק את האנשים בעולם לשני סוגים: כבשים וזאבים. זאבים הם אנשים המחפשים לעשות רווח מאנשים אחרים וכבשים הם אנשים המפחדים מהם. כמו בכל חלוקה של ״יש שני סוגי אנשים״, אז באמת יש אנשים שהם גם כבשים וגם זאבים, אבל נתמקד לרגע במובהקים. זאבים למדו לחיות גם הם בלהקות כדי שיוכלו לאכול עדרים שלמים. במצב הזה, הזאבים אפילו יעדיפו עדר על כבשה בודדה, שהרי אחת לא תשביע את כולם. והכבשים בכל זאת בשלהן, מתגודדות בעדרים. למה ? כי ככה כבשה חושבת פחות. העדר חושב בשבילה, העדר מנצח או מפסיד בשבילה. אבל רגע, הפסד של העדר הוא גם הפסד שלה, הוא עלול אפילו להיות הסוף שלה. אבל לפחות ככה האחריות היא לא עליה.

אפקט העדר הוא שם לא פורמלי שניתן למקרה שבו אנשים מצטרפים לדעת הרבים רק כי הם רבים. "מיליארד סינים לא טועים".

אנשים מוכנים להסתכן בהפסד גדול בהצטרפותם לעדר, אבל היי ! לפחות הם לא יחוו את ההפסד לבד. לפחות הם יוכלו לומר את מה שכל תלמיד טוב אומר למורה כשהוא לא בסדר – ”מה, אבל כולם עשו את זה". כנראה שיש כאלה שבשבילם זה שווה את ההפסד.

 

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s